Aktualności - ogłoszenia
   Sanktuarium
   Msze święte i nabożeństwa
   Duszpasterstwo:
      Domowy Kościół
      Duchowa Adopcja
      Neokatechumenat
      Wspólnota Żywych Kamieni
      Koinonia Jan Chrzciciel
      Rodzina Różańcowa
      Komisja Charytatywna
      Schronisko Św. Br. Alberta
      Duszpasterstwo Powołań
      Rocznica Komunii Świętej
      Bierzmowanie
      Duszpasterstwo chorych
      Grupa pokutna
      Bractwo św. Antoniego
      Pielgrzymka Grupa 2
   Nasi Patronowie
   Modlitewnik
   Rada Parafialna
   Dzielnica Czterech Wyznań
   Koncerty u Paulinów
   Chór Vita Nova
   Zwiedzanie
   Jubileusz
   Galeria foto
   Linki


Nadchodzące wydarzenia:
Miesiąc i rok: 07 / 2020
 << miesiąc  >>      << rok  >>


Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Skrzynka intencji
Prześlij nam swoją intencję, w której chcesz abyśmy się modlili:
Imię*
E-mail*
Treść intencji*


 Aktualności - ogłoszenia


NIE TYLKO WE WTORKI

Niektórzy trafiają tu po raz pierwszy, gdy coś zgubią. I odkrywają przy okazji, że – gdy oni szukają portfela – Chrystus szuka ich. A św. Antoni pokazuje, jak dać się odnaleźć: na obrazie w ołtarzu głównym zachęca do adoracji, w figurze obok konfesjonałów wspiera oczekujących na spowiedź.


Bractwo św. Antoniego gromadzi ludzi zasłużonych dla parafialnej społeczności

Przychodząc do tej parafii, myślałem o św. Antonim przede wszystkim jako o patronie od znalezień, poszukiwań – mówi o. Mariusz Tabulski, proboszcz paulińskiej parafii we Wrocławiu. – Z czasem odkryłem go jako gorliwego kaznodzieję, rozpalającego serca tłumów ludzi, którym głosił słowo Boże. W 2010 r., roku 300-lecia konsekracji naszego kościoła, wyruszyliśmy z pielgrzymką do Padwy, gdzie można zobaczyć, jak wielu ma gorących czcicieli. Postanowiłem wtedy ożywić kult św. Antoniego w naszym wrocławskim kościele, w „małej Jasnej Górze”.

Jak drachma

Sposobem na takie ożywienie stały się m.in. nabożeństwa do świętego z Padwy, które odbywają się w każdy wtorek o 17.30. Odczytywane są wtedy prośby i podziękowania składane przy relikwiarzu św. Antoniego obok jego figury. W pierwsze wtorki miesiąca w tych intencjach oraz w intencjach Bractwa św. Antoniego odprawiana jest Msza św. – Bardzo często składane prośby dotyczą ratowania małżeństwa, pomocy w trudnościach na studiach czy ze zdrowiem – mówi o. Mariusz. – Zdarzają się także intencje związane ze zgubami. Bywa, że stają się one dla ludzi okazją, by zacząć tu przychodzić na modlitwę, do spowiedzi. Czasem przez jakąś zgubę czy inny kłopot człowiek odkrywa, że Pan Bóg oczekuje od niego czegoś więcej.

Wśród czcicieli św. Antoniego, którzy to „odnajdywanie” rozumieją bardzo szeroko, jest pani Jola, która, podobnie jak jej córka Ewelina Pietrzak, często odwiedza pauliński kościół. – Moja cześć dla tego świętego zrodziła się, gdy jako dziecko bywałam u swoich dziadków – wspomina. – Dziadek miał na imię właśnie Antoni. Był on pierwszą osobą, która mówiła mi o Panu Bogu. Opowiadał także wiele o swoim patronie – świętym, który opiekował się ubogimi, więźniami, ludźmi pogubionymi w życiu. Gdy zawieruszyłam gdzieś lalkę z gałganków czy z kukurydzy (to były dawne czasy…), mówił: „Oj, nie modlisz się do św. Antoniego. Ale on ci i teraz pomoże”. Do dziś, gdy nie mogę czegoś odnaleźć, wołam: św. Antoni, pomóż! Ale proszę też go o wsparcie przy poszukiwaniudobrego pomysłu, znajdowaniu właściwego rozwiązania różnych spraw, czasem proszę: pomóż mi się pozbierać... Doświadczam wciąż jego pomocy. I pamiętam – tego też uczył dziadek Antoni – by w ramach dziękczynienia wrzucić jakąś ofiarę do którejś ze skarbonek św. Antoniego, przeznaczonej na wsparcie ubogich. Najczęściej właśnie tu, u paulinów, korzystam z sakramentu pokuty.

Agata z Wrocławia, znająca zresztą „smak” gubionych niejeden raz kluczy, w kościele św. Antoniego usłyszała kiedyś w konfesjonale: „Chrystus walczy o ciebie, Chrystus szuka ciebie”. – To były słowa przeszywające jak miecz – wspomina. – Poczułam się jak drachma z Ewangelii poszukiwana przez tęskniącego za mną Jezusa.

Przyjaciele Antoniego

Raz po raz u paulinów odbywa się niezwykła uroczystość – wręczane są specjalne dyplomy nowym członkom Bractwa Świętego Antoniego. – Widziałem potrzebę, by obok wielu działających u nas wspólnot istniała również taka, która skoncentruje się na duchowym dziedzictwie św. Antoniego, na trosce o kościół, o ubogich – mówi o. Mariusz, podkreślając, że w zakonie paulinów od wieków funkcjonowały różne bractwa, podejmujące często ważne inicjatywy. Do wrocławskiego Bractwa św. Antoniego zostali włączeni przyjaciele klasztoru zaangażowani w różne prace i posługi, m.in. działający w Komisji Charytatywnej. Są wśród nich panie, które od ponad 20 lat otaczają opieką ok. 250-300 ubogich osób.

Przede wszystkim wspieramy parafię naszą modlitwą. Gromadzimy się na wtorkowych nabożeństwach, Mszach św. i spotkaniach. W październiku we wtorki prowadzimy Różaniec. W Roku Wiary czytamy na spotkaniach fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego – mówi pani Maria, opiekunka bractwa, która kilka razy w tygodniu prowadzi w kościele modlitwę w Godzinie Miłosierdzia Bożego.

Bractwo to taka grupa ludzi troszcząca się o parafialną świątynię – i zewnętrzną, i tę duchową – tłumaczy Agnieszka Kacała z rady parafialnej. Panie Janina i Basia wspominają swoją długoletnią przyjaźń ze św. Antonim – którego figurę odwiedzały przy każdej okazji, choćby wracając z dziećmi z przedszkola. Pani Krystyna właśnie powierzyła patronowi bractwa sprawę znalezienia pracy przez swojego siostrzeńca. – To wielki cudotwórca – twierdzi pani Irenka.

Warto dodać, że Antoniemu zawierzane są liczne prace remontowe prowadzone przez niezamożną parafię. O. Mariusz podkreśla, że nie przypadkiem przed laty franciszkanie, wznosząc swoją świątynię na „morzu protestantyzmu”, wybrali na jej patrona tak wyrazistego świętego. – Zaprosili wówczas M. Willmanna, by namalował wizję św. Antoniego adorującego Świętą Rodzinę. Nad nią znajdowało się wyobrażenie Trójcy Świętej. To było mocne wyznanie wiary – mówi. Dziś ze św. Antonim adorować tu można Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Przy tej figurze można składać intencje zanoszone do św. Antoniego w czasie co tygodniowych nabożeństw we wtorki o 17.30 i Mszy św. w pierwsze wtorki miesiąca.

Art. Agaty Combik z GOŚCIA NIEDZIELNEGO

 

 « Powrót

wydrukuj »       wyślij znajomemu »       ilość wyświetleń: 5312

WIDEO

KOMENTARZ WIDEO 

 

Żywa Korona Maryi


 

 

Seria PO PROSTU

  


 

 

 

   

  


21541462 dwiedzin od 2007-11-14                        wykonanie 1999-2020 MATinternet Zakopane       Powered by AntCms                   © Paulini Wrocław 2020