Aktualności - ogłoszenia
   Sanktuarium
   Msze święte i nabożeństwa
   Duszpasterstwo:
      Domowy Kościół
      Duchowa Adopcja
      Neokatechumenat
      Wspólnota Żywych Kamieni
      Koinonia Jan Chrzciciel
      Rodzina Różańcowa
      Komisja Charytatywna
      Schronisko Św. Br. Alberta
      Duszpasterstwo Powołań
      Rocznica Komunii Świętej
      Bierzmowanie
      Duszpasterstwo chorych
      Grupa pokutna
      Bractwo św. Antoniego
      Pielgrzymka Grupa 2
   Nasi Patronowie
   Modlitewnik
   Rada Parafialna
   Dzielnica Czterech Wyznań
   Koncerty u Paulinów
   Chór Vita Nova
   Zwiedzanie
   Jubileusz
   Galeria foto
   Linki


Nadchodzące wydarzenia:
Miesiąc i rok: 05 / 2020
 << miesiąc  >>      << rok  >>


Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skrzynka intencji
Prześlij nam swoją intencję, w której chcesz abyśmy się modlili:
Imię*
E-mail*
Treść intencji*


 Jubileusz

Jubileusz 300 lecia dedykacji Kościoła św. Antoniego
 

19 maja - 13 czerwca 2010 r.

 

Wśród zaułków wrocławskiej starówki, ukryty wśród kamienic, wtopiony w historię miasta podobnie jak przytulony jest do otaczających budynków, znajduje sie kościół św. Antoniego z Padwy. Ktoś, kto nie zna ulicy, noszącej od 1718 r. także imię św. Antoniego, może przejść nawet nie zauważając kościelnej fasady, która skromnie nie góruje i nie wykracza poza szereg sąsiadek – kamienic i trwa tak razem z nimi już ponad 300 lat.

Początkami swego istnienia sięga końca XVII wieku. Wówczas to, sprowadzeni przez Jana z Kapistranu franciszkanie, zlecili wrocławskiemu mistrzowi budowlanemu Mateuszowi Bienerowi budowę kościoła. Dzieło to zrealizował w latach 1685 – 1692. Osiemnaście lat trwały prace nad wykończeniem i wyposażeniem wnętrza świątyni. 10 maja 1710 r. biskup wrocławski Antoni Ignacy Münzer dokonał konsekracji kościoła.

 

W 1793 r. franciszkanie zostali zmuszeni przez władze do opuszczenia swojego klasztoru, który przekazano siostrom elżbietankom. Jeszcze w tym samym roku siostry przystąpiły do budowy szpitala, który ukończono już w następnym roku. Elżbietanki opiekowały się w nim chorymi przez ponad 150 lat. Opuściły Wrocław w 1946 r. w ramach akcji przesiedleńczej.

 

Miejsce sióstr zajęli księża salezjanie, którzy podjęli się opieki nad kościołem i prowadzenia parafii św. Mikołaja, która otrzymała kościół św. Antoniego jako parafialny, po tym jak w wyniku działań wojennych straciła świątynię swego patrona wznoszącą się niegdyś przy placu św. Mikołaja.

 

28 czerwca 1998 r. posługę duszpasterską w parafii podjęli, sprowadzeni z Jasnej Góry, ojcowie paulini. Zgodnie z zamysłem ówczesnego Metropolity wrocławskiego Kard. Henryka Gulbinowicza kościół św. Antoniego miał stać się sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski. Stąd określany jest dziś często „Jana Górą Wrocławia”. Jeszcze w tym samym roku, 11 listopada, sprowadzono z Jasnej Góry i uroczyście intronizowano kopię jasnogórskiej Ikony.

 

Wiele tajemnic kryje w sobie ten kościół. Co jakiś czas odsłania nam nowe karty swej bogatej historii. Rocznica dedykacji kościoła sprowokowała nas do wydobycia spod szarości, jaką okryły go trzy wieki historii, bogatych i ciekawych dziejów tego miejsca, tak mocno splecionych z losami miasta. To właśnie tu 13 maja 1945 r., po kapitulacji hitlerowców, na prośbę ówczesnych władz miasta, ks. Kazimierz Lagosz odprawił pierwszą w odzyskanym Wrocławiu Mszę św. dziękczynną za włączenie Dolnego Śląska do Polski. Kościół ocalał z zawieruchy wojennej, dzięki temu kryje w sobie oryginalne wyposażenie wnętrza, które przygotowywane w większości właśnie na dzień konsekracji przed trzystu laty, zachowało sie do dziś.

 

Dzieje kościoła są zaprezentowane na wystawie, która mieści się w korytarzu łączącym kościół z klasztorem. Jej otwarcie dokonano w ramach obchodów 300-lecia dedykacji kościoła św. Antoniego.

 

Program uroczystości jubileuszowych:

 

19 maja 2010, godz. 18:00
Uroczysta Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem o. Izydora Matuszewskiego, Generała Zakonu Paulinów. Oprawa muzyczna Mszy św. i koncert w wykonaniu Filharmonii Wrocławskiej.

 

20 maja 2010, godz. 18:00
Msza św. pod przewodnictwem ks. Rektora Adama Łużniaka z Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Eucharystię poprzedzi otwarcie wystawy poświęconej historii kościoła św. Antoniego i parafii św. Mikołaja o godz. 17:30. Po Mszy św. koncert w wykonaniu Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

21 maja 2010, godz. 18:00
Msza św. pod przewodnictwem  ks. Mariana Biskupa, modlitwę dziękczynną poprowadzą Siostry Elżbietanki. Po Eucharystii prezentacja przewodnika o kościele św. Antoniego.

 

23 maja 2010, godz. 12:00
Msza św. pod przewodnictwem Kard. Henryka Gulbinowicza. Oprawa muzyczna Mszy św. i koncert w wykonaniu Kapeli Jasnogórskiej.

 

12 – 13 czerwca 2010
Jarmark na ul. św. Antoniego i ul. Włodkowica.

 

12 czerwca 2010, godz. 10:30
Msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny na Pisku, po której ulicami Wrocławia wyruszy Marsz Rodzin. Zapraszamy do licznego w nim udziału wszystkie rodziny Wrocławia, wspólnoty parafialne oraz wszystkich którzy chcą dać świadectwo swej wiary i poczucia świętości małżeństwa i rodziny. Po przyjściu Marszu na ul. św. Antoniego rozpocznie się koncert plenerowy zespołu Arka Noego.

 

13 czerwca 2010, godz. 12:00
Uroczysta Msza św. na zakończenie Jubileuszu 300-lecia kościoła św. Antoniego pod przewodnictwem Ks. Abp. Mariana Gołębiewskiego Metropolity Wrocławskiego.

 

13 czerwca 2010, godz. 10:00
Koncert plenerowy wrocławskich muzyków chrześcijańskich.

 

13 czerwca 2010, godz. 16:00
Modlitwa ekumeniczna przedstawicieli Dzielnicy Wzajemnego szacunku.

 

Organizatorami jubileuszu byli: Parafia św. Mikołaja i Konwent Ojców Paulinów we Wrocławiu, Urząd Miasta Wrocławia i Biuro Promocji Miasta. Patronat honorowy objęli: Abp Marian Gołębiewski Metropolita Wrocławski i Pan Rafał Dutkiewicz Prezydent Miasta Wrocławia.

 

 « Powrót

wydrukuj »       wyślij znajomemu »       ilość wyświetleń: 6753

WIDEO

KOMENTARZ WIDEO 

 

Żywa Korona Maryi


 

 

Seria PO PROSTU

  


 

 

 

   

  


21121887 dwiedzin od 2007-11-14                        wykonanie 1999-2020 MATinternet Zakopane       Powered by AntCms                   © Paulini Wrocław 2020