Aktualności - ogłoszenia
   Sanktuarium
   Msze święte i nabożeństwa
   Duszpasterstwo:
      Domowy Kościół
      Duchowa Adopcja
      Neokatechumenat
      Wspólnota Żywych Kamieni
      Koinonia Jan Chrzciciel
      Rodzina Różańcowa
      Komisja Charytatywna
      Schronisko Św. Br. Alberta
      Duszpasterstwo Powołań
      Rocznica Komunii Świętej
      Bierzmowanie
      Duszpasterstwo chorych
      Grupa pokutna
      Bractwo św. Antoniego
      Pielgrzymka Grupa 2
   Nasi Patronowie
   Modlitewnik
   Rada Parafialna
   Dzielnica Czterech Wyznań
   Koncerty u Paulinów
   Chór Vita Nova
   Zwiedzanie
   Jubileusz
   Galeria foto
   Linki


Nadchodzące wydarzenia:
Miesiąc i rok: 05 / 2020
 << miesiąc  >>      << rok  >>


Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Skrzynka intencji
Prześlij nam swoją intencję, w której chcesz abyśmy się modlili:
Imię*
E-mail*
Treść intencji*


 Jubileusz

Pustynia, Jasna Góra i św. Antoni

Styczeń, na dworze śnieg i mróz, a u św. Antoniego skwar pustyni, palma, lwy i słodkie daktyle. Uroczystość św. Pawła z Teb, pustelnika, który 90 lat spędził na pustyni, przypomina o duchowych korzeniach paulinów - gospodarzy kościoła, obchodzącego w tym roku ważny jubileusz.

Pawłowi wystarczyła skalna grota, źródełko i palma. Jej liście dawały mu odzienie, za pokarm miał daktyle i chleb, który według legendy przynosił mu pewien kruk. Żył w przyjaźni z Bogiem i przyrodą. Gdy zmarł, jego ciało miały pogrzebać dwa lwy. Pewnego razu odwiedził go inny pustelnik, a wtedy kruk przyniósł podobno św. Pawłowi podwójną porcję chleba. Tę właśnie scenę można zobaczyć na obrazie w bocznym ołtarzu paulińskiego kościoła. To przy nim odśpiewano w czasie odpustu uroczysty hymn. Rozdawane dzieciom słodycze, daktyle i ligi były znakiem „smakołyków pustyni" zapowiadających Eucharystię.

 

Ukryta oaza

 

Historia św. Pawła uczy, że trzeba koniecznie znaleźć w swoim życiu „własny kąt" na spotkanie z Panem, czas, kiedy jestem tylko z Nim i dla Niego - tłumaczył ojciec podczas uroczystości ku czci pierwszego pustelnika, duchowego ojca paulinów. Ich kościół, nazywany wrocławską Jasną Górą, to rzeczywiście skrawek pustyni w mieście. Na zewnątrz wielki budynek kina, auta i hałaśliwe puby. w środku cisza, monstrancja z Najświętszym Sakramentem i Jasnogórska Madonna, a także konfesjonał otwarty dla penitentów 6 godzin dziennie. Oaza modlitwy... Jak przystało na oazę, ma nawet palmę - widoczną na obrazie w ołtarzu św. Pawła.

 

Świątynia ukryta jest wśród kamienic przy ul. św. Antoniego, zwanej kiedyś skromnie Psim Zaułkiem. Ma burzliwą historię. Wzniesiona przez franciszkanów pod koniec XVII w., zniszczona potem przez wybuch pobliskiej wieży prochowej, odnawiana, przechodziła z rąk do rąk. W1998 r. objęli ją ojcowie paulini, sprowadzeni do wrocławskiej archidiecezji przez kard. Henryka Gulbinowicza. 19 maja br. przypada jubileusz 300-lecia dedykacji kościoła, czyli powierzenia go opiece św. Antoniego Padewskiego.

 

Trwa renowacja

 

Mury kościoła i klasztoru kryją wiele niespodzianek. Mniej więcej rok temu na klasztornym strychu przypadkiem został znaleziony stary, zniszczony obraz. Okazało się, że jest to dzieło jednego z największych śląskich artystów, Michaela Willmanna. Obraz ukazuje św. Jana Kapistrana, który w 1453 r. głosił we Wrocławiu płomienne kazania. Obecnie jest poddawany renowacji; ma być publicznie pokazany w maju tego roku. Odkrycie cennego zabytku zostało przez niektórych określone „cudem św. Antoniego" - proszonego przecież często o pomoc w odnalezieniu zgubionych rzeczy.

 

Wielu ludzi w tym kościele doświadczyło innych cudów, cudów Bożej łaski, przemiany, odnalezienia daru nowego życia - mówił o. Mariusz Tabulski, przeor wrocławskich paulinów, w czasie comiesięcznej nowenny przed majowym jubileuszem. - W tym miejscu Bóg odnawia w ludziach swój obraz; przy pomocy „konserwatorów Bożej łaski" odnawia to, co zniszczone czy uśpione przez grzech.

 

W ramach nowenny, 19 stycznia, odbyło się wielkie dziękczynienie za kościół św. Antoniego jako miejsce, które jednoczy. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele wspólnot, które tu się spotykają: Róż Różańcowych, neokatechumenatu, wspólnot Koinonia, Jan Chrzciciel, Miłości Ukrzyżowanej, Żywych Kamieni, Domowego Kościoła, duszpasterstwa liturgicznego Tebaida, a także ci, którzy regularnie przychodzą na ul. św. Antoniego na chwilę adoracji. Od niedawna spotykają się tu także członkowie ruchu Komunia i Wyzwolenie.

 

To miejsce jest ważne dla wielu ludzi, Wspólnot i ich spotkań jest tu tak dużo, że czasem trudno się wszystkim pomieścić. Gdy w rodzinie przybywa nowe dziecko, Pan Bóg zaradza rosnącym potrzebom, liczymy więc na to, że i nasz klasztor powiększy swoie możliwości - mówi ojciec przeor.

  

Wkrótce wielkie święto

 

Jubileusz 300-lecia dedykacji kościota pw. św. Antoniego Padewskiego, należącego do paulińskiej parafii pw. św Mikołaja, będzie obchodzony od 19 maja do 13 czerwca - kiedy wspominany jest patron świątyni. W planach są m.in. marsz rodzin i specjalny jarmark. Aż do maja, 19. dnia każdego miesiąca o godz. 18.00, odprawiana jest nowenna do św. Antoniego. Adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź trwają w tym kościele codziennie w dni powszednie od godz. 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.00.

 

Agata Combik
z: "Gość Wrocławski" wydanie w: "Gość Niedzielny" z 31 stycznia 2010

 

 « Powrót

wydrukuj »       wyślij znajomemu »       ilość wyświetleń: 4715

WIDEO

KOMENTARZ WIDEO 

 

Żywa Korona Maryi


 

 

Seria PO PROSTU

  


 

 

 

   

  


21122158 dwiedzin od 2007-11-14                        wykonanie 1999-2020 MATinternet Zakopane       Powered by AntCms                   © Paulini Wrocław 2020