Aktualności - ogłoszenia
   Sanktuarium
   Msze święte i nabożeństwa
   Duszpasterstwo:
      Domowy Kościół
      Duchowa Adopcja
      Neokatechumenat
      Wspólnota Żywych Kamieni
      Koinonia Jan Chrzciciel
      Rodzina Różańcowa
      Komisja Charytatywna
      Schronisko Św. Br. Alberta
      Duszpasterstwo Powołań
      Rocznica Komunii Świętej
      Bierzmowanie
      Duszpasterstwo chorych
      Grupa pokutna
      Bractwo św. Antoniego
      Pielgrzymka Grupa 2
   Nasi Patronowie
   Modlitewnik
   Rada Parafialna
   Dzielnica Czterech Wyznań
   Koncerty u Paulinów
   Chór Vita Nova
   Zwiedzanie
   Jubileusz
   Galeria foto
   Linki


Nadchodzące wydarzenia:
Miesiąc i rok: 04 / 2020
 << miesiąc  >>      << rok  >>


Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Skrzynka intencji
Prześlij nam swoją intencję, w której chcesz abyśmy się modlili:
Imię*
E-mail*
Treść intencji*


 Nasi Patronowie

Najświętsza Maryja Panna z Jasnej Góry
 

Papież Pius XII w swoim liście (z dnia 1 września 1951 r.) pisał do polskich biskupów, „zwróćcie swe oczy na Górę, z której przyjdzie Wam pomoc w odpowiednim czasie, na Górę, którą Wasi ojcowie nazwali „Jasna", na Górę, gdzie Bogarodzica Dziewica — Wasza Królowa — rozbiła swój namiot i gdzie do rozmodlonych rzesz uśmiecha się po macierzyńsku Jej Obraz".

Ojciec Święty wspomina tu o „namiocie naszej Królowej". Nie ulega wątpliwości, że „Jasnogórski Obraz w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa uważany jest za wizerunek Królowej Polski. W minionych wiekach Jasnogórską Kaplicę nazywano nawet wprost „komnatą Królowej Polski". Cały zresztą zespół królewskich ozdób miał tak przemawiać do przybywającego na to miejsce pielgrzyma, aby mu bezpośrednio sugerował, że na Jasnej Górze Bogarodzica, Królowa Polski, zasiada jakby na tronie, w odpowiedniej sali tronowej, przyozdobiona koroną i suknią oraz oznakami władzy i godności królewskiej, by swym poddanym udzielać audiencji. Jeszcze w wieku XIX kosztowny baldachim dekorował obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Bogata tkanina, rozpięta nad Wizerunkiem, wiązała się w wielkiej koronie umieszczonej w górnej części nastawy ołtarzowej. Od ślubów Jana Kazimierza powszechnie już w kraju używano tytułu „Królowa Polski", której ikonograficznym przedstawieniem był dla Polaków jedynie Jasnogórski Obraz. Przekonanie to potwierdzali zwłaszcza jasnogórscy kaznodzieje i pisarze — teologowie oraz cała ceremonia uroczystego odsłaniania obrazu Królowej Polski przy dźwiękach królewskiego hejnału (intrady). Na utwierdzenie się tego przekonania wpływ miały także koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej (8.09.1717) i ustanowienie liturgicznego święta Królowej Polski (12.11.1923). Wszystkie też składane na Jasnej Górze wota są znakami hołdu, czci, wdzięczności i zaufania. Szczególnym jednak aktem takiego hołdu było przekazanie przez polskie kobiety berła i jabłka królewskiego jako wyrazu oddania się pod wyłączną opiekę i królowanie Maryi.

 

o. Józef Płatek OSPPE

 « Powrót

wydrukuj »       wyślij znajomemu »       ilość wyświetleń: 4431

WIDEO

KOMENTARZ WIDEO 

 

Żywa Korona Maryi


 

 

Seria PO PROSTU

  


 

 

 

   

  


20586403 dwiedzin od 2007-11-14                        wykonanie 1999-2020 MATinternet Zakopane       Powered by AntCms                   © Paulini Wrocław 2020