Aktualności - ogłoszenia
   Sanktuarium
   Msze święte i nabożeństwa
   Duszpasterstwo:
      Domowy Kościół
      Duchowa Adopcja
      Neokatechumenat
      Wspólnota Żywych Kamieni
      Koinonia Jan Chrzciciel
      Rodzina Różańcowa
      Komisja Charytatywna
      Schronisko Św. Br. Alberta
      Duszpasterstwo Powołań
      Rocznica Komunii Świętej
      Bierzmowanie
      Duszpasterstwo chorych
      Grupa pokutna
      Bractwo św. Antoniego
      Pielgrzymka Grupa 2
   Nasi Patronowie
   Modlitewnik
   Rada Parafialna
   Dzielnica Czterech Wyznań
   Koncerty u Paulinów
   Chór Vita Nova
   Zwiedzanie
   Jubileusz
   Galeria foto
   Linki


Nadchodzące wydarzenia:
Miesiąc i rok: 07 / 2020
 << miesiąc  >>      << rok  >>


Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Skrzynka intencji
Prześlij nam swoją intencję, w której chcesz abyśmy się modlili:
Imię*
E-mail*
Treść intencji*


 Droga Neokatechumenalna


Droga Neokatechumenalna narodziła się w 1962 roku w Madrycie, w barakach "Palomeras atlas". Kiko Arguello z kilkoma braćmi - wezwani przez Boga do przeżywania swego chrześcijaństwa pośród ubogich, dzieląc całkowicie życie tych, których nędza i cierpienie jest konsekwencją grzechu naszego społeczeństwa, znaleźli się w sytuacji, która zmusiła ich do przepowiadania dobrej nowiny naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.

Droga Neokatechumenalna przedstawia się dziś jako droga, którą Bóg dał swojemu Kościołowi posoborowemu, aby wewnątrz parafii otworzyć drogę etapowego wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Ta droga chrześcijańskiej formacji dokonuje się w małej wspólnocie, będącej obrazem Świętej Rodziny z Nazaretu, aby ziarno, które otrzymaliśmy na chrzcie mogło osiągnąć swoją dojrzałą miarę. Droga Neokatechumenalna nie jest jakimś ruchem ani stowarzyszeniem w znaczeniu, jakie dziś nadaje się tym nazwom, lecz okresem chrześcijańskiej formacji, jako że po ukończeniu tego okresu bracia ze wspólnot pozostają w parafiach, jako dojrzali chrześcijanie.

Droga opiera się na trójnogu:

Słowo Boże - Liturgia - Wspólnota.

Rozpoczyna się katechezami wstępnymi. Następnie członkowie wspólnoty są wprowadzani w kolejne etapy życia chrześcijańskiego: pokory (prekatechumenat), prostoty (katechumenat pochrzcielny) i uwielbienia (wybranie i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych).

Kiedy w trakcie trwania Soboru Watykańskiego II w Madrycie rodziła się Droga Neokatechumenalna, trudno było przewidzieć jak szybko jej owoce pojawią się na całym świecie.

Zapał misyjny i zaangażowanie wielu ludzi, którzy doznali łaski nawrócenia, doprowadził do tego że dzisiaj wspólnoty neokatechumenalne obecne są na wszystkich kontynentach w wielu krajach świata.

W naszej parafii droga neokatechumenalna jest obecna od 1998 roku. W czterech wspólnotach spotykają się ludzie pragnący w kontakcie ze Słowem Bożym odkrywać tajemnicę dojrzałego chrześcijaństwa.

Każda wspólnota gromadzi się w tygodniu na celebracji Liturgii Słowa i cotygodniowej Eucharystii. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa człowiek mógł być ochrzczony dopiero po okresie katechumenatu.

Ten okres był potrzebny, aby do chrztu przystępowali ludzie dojrzali do wiary - ludzie świadomi ogromnej łaski jaką, daje chrzest.

W naszych czasach sytuacja jest inna. Tajemnicę łaski chrztu musimy odkrywać jako ludzie dorośli. Katechumenat pochrzcielny realizowany we wspólnotach neokatechumenalnych jest jedną z prób odpowiedzi Kościoła na sytuację naszych czasów - sytuację gdy członkowie parafii nie czują się z nią związani, gdy pogoń za dobrami tego świata przysłania prawdziwy sens naszego życia, gdy jedynym celem życia jest przyjemność i wygoda.

Droga Neokatechumenalna próbuje dać zagonionemu i zagubionemu we współczesnym świecie człowiekowi szansę na refleksję nad swoim życiem. Czerpiąc z bogactwa Kościoła pozwala jednać się z najbliższymi i odkrywać sens naszego życia.

Pozwala wreszcie patrzeć z miłością na Kościół - naszą Matkę.

PREZBITERAMI WSPÓLNOT SĄ:
I wspólnota - o. Marcin Wirkowski
II wspólnota - o. Michał Strojecki
III wspólnota - o. Waldemar Kowalczyk
IV wspólnota - 
o. Marcin Wirkowski

WAŻNE LINKI:
-->
www.camminoneocatecumenale.it
strona oficjalna Drogi Neokatechumenalnej
-->
www.domusgalilaeae.org
strona Domus Galilaeae - centrum międzynarodowe w Galilei

 wydrukuj »       wyślij znajomemu »       ilość wyświetleń: 191248

WIDEO

KOMENTARZ WIDEO 

 

Żywa Korona Maryi


 

 

Seria PO PROSTU

  


 

 

 

   

  


21579655 dwiedzin od 2007-11-14                        wykonanie 1999-2020 MATinternet Zakopane       Powered by AntCms                   © Paulini Wrocław 2020